strona główna
/
standardy ochrony dzieci i młodzieży

standardy ochrony dzieci i młodzieży

POLITYKA OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY

1. Misja i wartości:

Centrum Zdrowia Tecum dąży do zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznego i wspierającego środowiska, w którym mogą rozwijać się zdrowo, bez obaw o przemoc, wykorzystywanie czy zaniedbanie. Wszelkie działania Centrum są zgodne z Konwencją o Prawach Dziecka oraz obowiązującym prawem, a także w oparciu o najlepsze praktyki w ochronie dzieci. Celem Centrum jest stworzenie atmosfery zaufania, w której dzieci i młodzież czują się bezpiecznie, a ich potrzeby są zawsze na pierwszym miejscu.

2. Obszar stosowania polityki:

Polityka ochrony dzieci obowiązuje wszystkich pracowników i współpracowników Centrum, w tym psychologów, seksuologów, psychodietetyków, fizjoterapeutów, psychiatrę oraz położną. Standardy są komunikowane nowym pracownikom podczas procesu wdrażania oraz aktualizowane co najmniej raz w roku w kontekście zmieniających się przepisów prawnych. Standardy mają zastosowanie do wszystkich form interakcji z dziećmi i młodzieżą w ramach świadczonych usług. Polityka obowiązuje również wszystkie inne osoby (również poza pracownikami), przebywające na terenie gdzie prowadzona jest działalność Centrum Zdrowia Tecum. Obowiązujące w placówce Standardy Ochrony Dzieci 
i Młodzieży są dostępne w placówce i umieszczone w widocznym dla wszystkich miejscu.

ZASADY POSTĘPOWANIA Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ

1. Prawa dzieci i młodzieży

Centrum uznaje i chroni prawa dzieci, zapewniając im szacunek, godność oraz wsparcie w rozwoju. Dokumentacja prawna, w tym Konwencja o Prawach Dziecka oraz ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, stanowi podstawę wszystkich działań. Dzieci mają prawo do bezpiecznego środowiska, w którym mogą wyrażać swoje myśli i uczucia, a ich opinie są brane pod uwagę w procesie terapeutycznym.

2. Komunikacja i współpraca z rodziną

Wszelkie interakcje z dziećmi oraz ich opiekunami powinny opierać się na otwartości i transparentności. Rodzice są informowani o postępach terapeutycznych oraz mają prawo do współpracy w kwestiach dotyczących zdrowia ich dzieci.

3. Ochrona prywatności

Centrum promuje kulturę otwartości, w której każdy pracownik oraz pacjent ma prawo zgłaszać wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa dzieci. Dzieci są zachęcane do dzielenia się swoimi obawami, a każde zgłoszenie jest traktowane poważnie, w zgodzie z etyką zawodową i obowiązującym w Polsce prawem.

ZAPOBIEGANIE PRZEMOCY I KRZYWDZENIU

1. Rekrutacja i kwalifikacje pracowników

Centrum przeprowadza szczegółowe weryfikację kandydatów do pracy, w tym sprawdzanie rejestrów karnych oraz analizowanie referencji. Pracownicy muszą mieć odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz przechodzić szkolenia dotyczące ochrony dzieci.

2. Szkolenia w zakresie ochrony dzieci

Regularne wewnętrzne zespoły konsultacyjne i superwizje z certyfikowanym superwizorem dla pracowników dotyczące m.in. ochrony dzieci przed przemocą oraz sposobów identyfikacji oznak krzywdzenia są obowiązkowe.

3. Kultura ochrony dzieci

Podczas świadczenia usług zdrowotnych dba się o ochronę prywatności dzieci, zarówno w zakresie danych osobowych, tajemnicy zawodowej (z wykluczeniem bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia) jak i przestrzeni intymnej. Sesje terapeutyczne odbywają się w bezpiecznych warunkach, zapewniających komfort i dyskrecję z uwzględnieniem specyfiki terapii (np. terapia indywidualna, grupowa).

PROCEDURY INTERWENCYJNE

1. Zgłaszanie przypadków przemocy

Wszelkie przypadki podejrzenia krzywdzenia dziecka* powinny być zgłaszane osobie odpowiedzialnej za ochronę dzieci 
w placówce (Kamila Kaffka-Skierka), a także do odpowiednich instytucji (policja, ośrodki pomocy społecznej). Pracownicy są zobowiązani do niezwłocznego działania w takich sytuacjach, w tym do dokumentowania incydentu w prowadzonej przez nas dokumentacji medycznej na Znanym Lekarzu oraz informowania odpowiednich organów.

2. Wewnętrzne procedury interwencyjne

Centrum dysponuje szczegółowymi procedurami postępowania w przypadku podejrzeń przemocy. Dokumentacja związana z każdym przypadkiem jest prowadzona w sposób transparentny, a działania są monitorowane przez osobę odpowiedzialną za ochronę dzieci.

3. Współpraca z instytucjami zewnętrznymi

Centrum współpracuje z organami ścigania oraz organizacjami pozarządowymi, aby zapewnić dzieciom kompleksową ochronę oraz wsparcie w przypadku krzywdzenia.

*krzywdzenie dziecka jest rozumiane przez:

  • przemoc fizyczna - m.in. bicie, szarpanie, popychanie, używanie przedmiotów do zadawania bólu.
  • przemoc psychiczna - m.in.wyśmiewanie, groźby, izolowanie od innych, szantaż emocjonalny, manipulacja.
  • przemoc seksualną - m.in. nieodpowiednie dotykanie, zmuszanie do oglądania pornografii, wykorzystywanie seksualne.
  • przemoc ekonomiczna - m.in. odbieranie dzieciom pieniędzy lub innych zasobów, kontrola dostępu do zasobów materialnych.
  • przemoc przez zaniedbanie- m.in. brak odpowiedniej opieki, niedostateczne zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka (żywność, ubrania, schronienie).

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE I EDUKACYJNE

1. Edukacja dzieci i młodzieży

Centrum prowadzi programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które uczą ich rozpoznawania niepokojących zachowań oraz ochrony swoich granic. Programy są dostosowane do wieku uczestników i oparte na materiałach rekomendowanych przez m.in Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Św. Mikołaja.

2. Wsparcie dla rodziców i opiekunów

Centrum oferuje rodzicom i opiekunom konsultacje oraz szkołę dla rodziców i opiekunów, które mają na celu zwiększenie ich świadomości na temat ochrony dzieci przed przemocą. Materiały informacyjne są również dostępne w poczekalniach.

3. Materiały informacyjne

Centrum zapewnia dostęp do broszur, plakatów oraz materiałów edukacyjnych dotyczących ochrony dzieci. Pacjenci mają dostęp do informacji o instytucjach pomocowych oraz procedurach zgłaszania przypadków krzywdzenia.

MONITOROWANIE I OCENA POLITYKI OCHRONY DZIECI

1. Regularne audyty i przeglądy

Centrum przeprowadza regularne audyty w zakresie przestrzegania standardów ochrony dzieci, aby ocenić skuteczność procedur oraz zidentyfikować obszary do poprawy.

2. Ewaluacja polityki

Roczna ewaluacja polityki ochrony dzieci ma na celu analizę działań podejmowanych w zakresie ochrony dzieci, zgodności z przepisami oraz skuteczności procedur interwencyjnych. Wyniki ewaluacji są omawiane z zespołem pracowników oraz wykorzystywane do wprowadzenia zmian.